Życzenia Świąteczne

Świąt Bożego Narodzenia pełnych ciepła, radości, nadziei i pogody ducha, Nowego 2024 Roku spełniającego wszelkie marzenia życzy Dyrekcja oraz pracownicy Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie

Karta z życzeniami na Święta Bożego Narodzenia

Numer Specjalny 2023 dostępny

Szanowni Państwo, zapraszamy do lektury! Numer Specjalny 2023 kwartalnika MAZOWSZE Studia Regionalne dostępny online. W numerze m.in.:

Duoport lotniczy jako sposób efektywnego rozwoju infrastruktury lotniczej – doświadczenia międzynarodowe i krajowe, Analiza struktury oferowania rozkładowych linii lotniczych w krajach Europy Środkowej. Część pierwsza, Analiza struktury oferowania rozkładowych linii lotniczych w krajach Europy Środkowej. Część druga, Tożsamość w krajobrazach nie tylko kulturowych województwa mazowieckiego.

Czytaj MAZOWSZE Studia Regionalne Wydanie Specjalne 2023 w archiwum on-line

Konferencja o ochronie obszarów wodno-błotnych w Polsce z okazji Światowego Dnia Mokradeł, 4–7 luty 2023, Warszawa

Adam Kapler

DOI: 10.21858/msr.se.2023.05

Nr woluminu: SE 2023

Wróć do wydania

Wróć do listy wydań

Mokradła były osuszane przez tysiąclecia. Od ponad wieku wiele z nich chroni się jednak jako rezerwaty, parki narodowe i/lub tereny Natura 2000. Większość bagien Polski uległa jednak degradacji, toteż warto pomyśleć o ich odtworzeniu. Jest to problem szalenie trudny do rozwiązania, szczególnie w dobie wojny w Ukrainie, rosnącej polaryzacji społecznej wokół NRL [2022], kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej oraz klęski ekologicznej w Odrze. Dlatego Światowy Dzień Mokradeł 2023, obchodzony corocznie z inicjatywy Centrum Ochrony Mokradeł, w rocznicę podpisania Konwencji z Ramsar, miał w tym roku szczególnie rozbudowany program. Prócz wygłaszanych corocznie debat, wykładów otwartych, prezentacji posterów i wycieczek terenowych w lutym 2023 r. zorganizowano dodatkowo: ściśle naukową, parodniową konferencję o ochronie obszarów wodno-błotnych, dwie wycieczki terenowe tudzież szereg warsztatów dla praktyków.

MSR_se_2023_05_KaplerPobierz

Tożsamość w krajobrazach nie tylko kulturowych województwa mazowieckiego

Ewa Baranowska, Marta Pankowska, Agnieszka Dobrosielska

DOI: 10.21858/msr.se.2023.04

Nr woluminu: SE 2023

Wróć do wydania

Wróć do listy wydań

W artykule przedstawiono obszary wyróżniające się lokalną tradycją oraz kultywowaniem obrzędów i zwyczajów na terenie województwa mazowieckiego, jak również wskazano rolę społeczeństwa w kształtowaniu i zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ponadto wykonano ocenę stanu zachowania lub wykształcenia cech syntetycznych krajobrazu gmin, tj. tradycji, tożsamości i swojskości, zgodnie z metodyką rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2019 roku w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych.

MSR_se_2023_04_Baranowska_Pankowska_DobrosielskaPobierz

Analiza struktury oferowania rozkładowych linii lotniczych w krajach Europy Środkowej. Część pierwsza

Marek Serafin

DOI: 10.21858/msr.se.2023.02

Nr woluminu: SE 2023

Wróć do wydania

Wróć do listy wydań

Okres postpandemiczny jest szczególnie ważny dla europejskiego rynku lotniczego. Możemy obserwować nowe trendy zmian, które będą go kształtowały przez kolejnych wiele lat. Widzimy już wyraźnie, że region Europy Środkowej ma swoją specyfikę, odróżniającą go od Europy Zachodniej. W przypadku naszego kraju analizowanie sytuacji i prognozowanie przyszłości jest szczególnie ważne, gdyż podejmowane są obecnie decyzje dotyczące ogromnych inwestycji infrastrukturalnych. Struktura liczby oferowanych przez rozkładowe linie lotnicze foteli oraz zmiany w niej zachodzące są bardzo dobrymi indykatorami strategii przewoźników lotniczych, najważniejszych uczestników gry rynkowej.

MSR_se_2023_02_Serafin_1Pobierz

Duoport lotniczy jako sposób efektywnego rozwoju infrastruktury lotniczej – doświadczenia międzynarodowe i krajowe

Tomasz Wardak

DOI: 10.21858/msr.se.2023.01

Nr woluminu: SE 2023

Wróć do wydania

Wróć do listy wydań

Ekspansja linii niskokosztowych w ostatnich kilku dekadach znacząco wpłynęła na wymogi i kierunki rozwoju infrastruktury lotniczej, otwierając szanse rozwoju dla wielu lotnisk regionalnych i byłych lotnisk wojskowych. W drugiej fazie rozwoju linie niskokosztowe zwiększyły swoją obecność w głównych lotniskach. Model działania tanich linii ewoluuje, podobnie jak modele linii tradycyjnych i czarterowych.Za tymi zmianami podąża rozwój i zmiany w infrastrukturze lotniskowej. Modelowa infrastruktura przystosowana do obsługi linii niskokosztowych jest nakierowana na zmniejszenie kosztu i obsługi linii lotniczych oraz przyspieszenie czasu obsługi samolotów – jest zatem mniejsza i prostsza, pozbawiona niektórych elementów, np. rękawów w terminalach. Podobnie czas i komfort dojazdu do centrum aglomeracji nie jest tak istotny, jak w przypadku lotnisk obsługujących tradycyjne linie.

MSR_se_2023_01_WardakPobierz

Numer 47 dostępny

Szanowni Państwo, zapraszamy do lektury! Numer 47 kwartalnika MAZOWSZE Studia Regionalne dostępny online. W numerze m.in.:

Społeczne znaczenie zieleni miejskiej podczas pandemii COVID-19. Stan badań, Bezrobocie w województwie mazowieckim – dynamika zmian w latach 1999–2022, Współpraca międzynarodowa województwa mazowieckiego. Realizacja polityki zagranicznej. Część druga, Problemy i potencjały gmin zagrożonych trwałą marginalizacją w podregionie siedleckim.

Czytaj MAZOWSZE Studia Regionalne nr 47 w archiwum on-line