Drodzy Państwo,
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z 52 zeszytem periodyku MAZOWSZE Studia Regionalne.
Numer otwiera artykuł o odpadach powstających przy wytwarzaniu produktów kosmetycznych. Autorzy prezentują sposoby odzysku materiałów lub pozyskania energii z odpadów innych niż niebezpieczne oraz procesy unieszkodliwiania tych odpadów, które zawierają substancje lub elementy niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Tematem kolejnego artykułu jest rola rachunku ekonomicznego przy planowaniu działalności gospodarczej. Na przykładzie uprawy konopi włóknistych Autor udowadnia, że właściwe określenie przychodów i kosztów jest równie ważne, jak identyfikacja popytu i możliwości osiągnięcia zakładanych planów sprzedażowych. W tekście podkreślono zalety współpracy w ramach klastrów oraz spółdzielni rolniczych, co jest sposobem na osiągnięcie tzw. efektów ekonomii skali.
Trzeci artykuł, dotyczący problemu interakcji między uwarunkowaniami zewnętrznymi i wytycznymi inwestora, a ostatecznym efektem projektowym, to studium przypadku opisane przez praktykujących architektów krajobrazu. Autorzy pokazują w jaki sposób analiza i synteza danych pozyskanych na wstępnym etapie wpływają na proces projektowania, jak czynniki niezależne od projektanta determinują i ostatecznie kształtują rozwiązania przyjęte dla sposobu zagospodarowania terenu.
W porównaniu z podobnej wielkości miastami, powierzchnia ogrodów działkowych na terenie Radomia jest bardzo mała, co skłoniło Autora kolejnego artykułu do rozważań na temat możliwości rozwoju terenów ogrodów w tym mieście. Po analizie uwarunkowań wynikających z dokumentów planistycznych, komunikacyjnych oraz dotyczących własności gruntów, Autor przedstawia propozycję lokalizacji nowego ogrodu, określa warunki możliwości powiększenia jednego z istniejących oraz wskazuje sposoby na poprawę dostępności ogrodów dla mieszkańców.
Warto zapoznać się z podsumowaniem początkowego okresu działalności Portu Lotniczego Warszawa-Radom. Autor stara się wyjaśnić przyczyny słabych wyników lotniska oraz rozważa jego perspektywy rozwoju. Tekst nabiera szczególnej wymowy w kontekście toczącego się w przestrzeni publicznej sporu o sens budowy kolejnych lotnisk, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zeszyt zamykają relacje z wizyty studyjnej na kongresie dotyczącym innowacji miejskich Smart City Expo w Barcelonie oraz ze spotkania DeCoInter Kick Off Meeting, na którym przedstawiono projekt transformacji energetycznej regionów nadmorskich dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii oraz paliw ekologicznych.
Życzymy miłej lektury.
W numerze 52:
Gospodarka odpadami. Produkty kosmetyczne i ich odpadyRola analizy ekonomicznej przy planowaniu działalności gospodarczej na przykładzie uprawy konopi włóknistychInterakcja między wybranymi czynnikami wpływającymi na projekt a jego ostatecznym kształtem – studium przypadkuUwarunkowania i możliwości rozwoju terenów ogrodów działkowych w RadomiuPort Lotniczy Warszawa-Radom – podsumowanie początkowego okresu działalnościWizyta studyjna delegacji MBPR w Barcelonie na kongresie Smart City ExpoNotatka z wydarzenia: DeCoInter Kick Off Meeting