Zasady etyki obowiązujące w procesie wydawniczym periodyku naukowego „MAZOWSZE Studia Regionalne”
- Zasady etyki obowiązujące w procesie wydawniczym periodyku naukowego „MAZOWSZE Studia Regionalne” uwzględniają wytyczne Committee on Publication Ethics (COPE), w szczególności sformułowane w dokumentach: Kodeks postępowania i wytyczne dotyczące najlepszych praktyk dla redaktorów czasopism (Code of Conduct and Best Practice Guidelines for Journal Editors) oraz Wytyczne dotyczące etyki dla recenzentów (Ethical Guidelines for Peer Reviewers).
- Wydawca, Członkowie Redakcji, Autorzy, Recenzenci oraz wszelkie inne osoby biorące udział w procesie wydawniczym zobowiązują się do przestrzegania zasad etyki na każdym etapie tego procesu.
- Każdy artykuł przesłany do Redakcji jest weryfikowany pod kątem zgodności z zasadami etyki.
- Teksty są wstępnie weryfikowane przez serwis plagiat.pl pod względem ich autentyczności i oryginalności. W przypadku wykrycia plagiatu Redakcja powiadamia o zaistniałym fakcie zarówno przełożonych Autora, jak i twórcę wersji pierwotnej.
- Przy przyjmowaniu artykułów do publikacji brane są pod uwagę: wartość naukowa pracy, rzetelność, przejrzystość oraz zgodność z zakresem tematycznym periodyku.
- Artykuł jest poddawany procesowi recenzji przez wybranego przez Redakcję Recenzenta dysponującego wiedzą w danej dziedzinie. Podczas wyłaniania Recenzenta Redakcja dokłada wszelkich starań, aby zapobiec wystąpieniu konfliktu interesów i zapewnić bezstronność i obiektywizm procesu recenzji.
- Redakcja ma prawo wycofać artykuł na każdym etapie procesu wydawniczego, także po jego opublikowaniu, w przypadku kiedy:
- istnieją dowody świadczące o braku wiarygodności wyników badań i/lub fabrykowaniu danych, jak również w przypadku popełnienia niezamierzonych błędów (np. błędy w obliczeniach, błędy metodologiczne);
- wyniki badań zostały wcześniej opublikowane gdzie indziej;
- praca nosi znamiona plagiatu bądź narusza zasady etyki wydawniczej.
Wycofane teksty nie będą usuwane z opublikowanej wersji czasopisma, ale fakt ich wycofania zostanie wyraźnie oznaczony.
- Wydawca i Redakcja zobowiązują się do udzielania odpowiedzi na zażalenia, skargi i wnioski. Skargi i wnioski dotyczące opublikowanych artykułów, a także skargi Autorów na odrzucenie artykułów przez Redakcję, należy kierować do Redaktora naczelnego (elektronicznie na adres: redakcja@mbpr.pl). Wszelkie skargi na działalność Redakcji należy kierować do Wydawcy (na adres: Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie, ul. Nowy Zjazd 1, 00-301 Warszawa lub elektronicznie na adres: biuro@mbpr.pl). Skargi na działalność Wydawcy należy kierować do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie (na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa lub elektronicznie na adres: urzad_marszalkowski@mazovia.pl).
Zasady obowiązujące Członków Redakcji
- Redakcja pełni stały nadzór nad przestrzeganiem zasad etyki obowiązujących w procesie wydawniczym czasopisma oraz przeciwdziała praktykom niezgodnym z przyjętymi standardami.
- Członkowie Redakcji zobowiązują się do ciągłego podnoszenia poziomu wiedzy oraz świadomości w zakresie znaczenia zasad etyki wydawniczej, a także do współpracy na tym polu z Autorami i Recenzentami.
- Redakcja monitoruje i przeciwdziała powstawaniu sytuacji, w której pojawia się konflikt interesów. Za konflikt interesów uznaje się relacje wynikające z konkurencyjności, współpracy lub innych relacji o charakterze osobistym, finansowym lub zawodowym, m.in. relacje:
- pomiędzy Członkami Redakcji i Autorami lub instytucjami związanymi ze zgłoszonymi artykułami,
- pomiędzy Recenzentami a Autorami,
- które mogą mieć wpływ na wyniki badań lub ich interpretację w pracy.
- Artykuły przesyłane do Redakcji oceniane są tylko pod względem merytorycznym. Redakcja sprzeciwia się wszelkim formom dyskryminacji.
- Redakcja zapewnia uczciwość i bezstronność procesu recenzowania.
- Redakcja nie udostępnia żadnych informacji na temat artykułów przesyłanych do publikacji osobom nieupoważnionym. Osobami upoważnionymi do posiadania tych informacji są: Autor, wyznaczeni Recenzenci, Członkowie Redakcji, Redaktorzy oraz Wydawca.
- Nieopublikowane artykuły nie są w żaden sposób wykorzystywane przez Członków Redakcji ani żadne inne osoby uczestniczące w procesie wydawniczym bez wyraźnej pisemnej zgody Autorów.
- W przypadku wystąpienia podejrzenia lub udowodnionego naruszenia zasad etyki naukowej Redakcja podejmie stosowne kroki w celu wyjaśnienia sytuacji i ewentualnej zmiany lub wycofania artykułu.
- Redakcja zapewnia, że, w razie potrzeby, publikuje stosowne poprawki, sprostowania, wyjaśnienia lub przeprosiny.
Zasady obowiązujące Autorów
- Autor artykułu jest zobowiązany do rzetelnego opisu wykonanych prac badawczych oraz obiektywnej interpretacji wyników. Praca powinna zawierać na tyle szczegółowe informacje, aby umożliwić innym badaczom jej wykorzystanie, w tym precyzyjną identyfikację źródeł danych.
- Autor może zgłaszać do publikacji wyłącznie własny, oryginalny tekst. Wykorzystane w publikacji badania i fragmenty prac innych naukowców powinny być wyraźnie oznaczone w tekście i wykazane w bibliografii.
- Zgłaszając artykuł Autor deklaruje, że nie został on opublikowany ani nie jest oceniany pod kątem publikacji w innym czasopiśmie.
- Autorstwo tekstu powinno być ograniczone do osób mających znaczący wpływ na jego powstanie. Jednocześnie wszystkie osoby, które wniosły znaczący wkład w tekst, powinny zostać wymienione jako Autorzy.
- Na Autorze zgłaszającym tekst do publikacji ciąży obowiązek zapewnienia, że na liście Autorów znajdują się wszyscy Współautorzy i nie ma tam osób, które nie miały znaczącego wpływu na powstanie tekstu. W przypadku wykrycia zjawiska anonimowego autorstwa (ghostwriting) lub autorstwa zwyczajowego (guest authorship/honorary authorship) Redakcja zażąda od Autora wyjaśnień oraz powiadomi przełożonych Autora.
- Autor ma obowiązek ujawnić wszystkie osoby, firmy, instytucje państwowe itd., które miały wkład w powstanie pracy.
- Autor powinien wskazać źródła finansowania publikacji.
- Wszyscy Autorzy pracy powinni ujawnić wszelkie konflikty interesów o charakterze finansowym lub innym istotnym charakterze, które mogą mieć wpływ na wyniki badań lub ich interpretację.
- W sytuacji, gdy Autor odkryje znaczący błąd lub nieścisłość w swojej pracy, zobowiązuje się powiadomić Redakcję i podjąć współpracę w celu opublikowania erraty lub wycofania artykułu.
Zasady obowiązujące Recenzentów
- Recenzent zobowiązuje się do terminowego dostarczenia recenzji. Jeżeli z jakichś względów nie jest w stanie dotrzymać uzgodnionego terminu, powinien poinformować o tym Redakcję.
- Recenzent nie powinien przystępować do weryfikacji artykułów, co do których występuje lub potencjalnie może wystąpić konflikt interesów.
- Materiały skierowane do recenzji są poufne. Recenzent zobowiązuje się do nieujawniania osobom nieupoważnionym żadnych informacji na temat recenzowanego artykułu.
- Recenzent nie może w żaden sposób wykorzystywać treści nieopublikowanego artykułu.
- Recenzja odnosi się jedynie do wartości naukowej tekstu, ma charakter obiektywny i bezstronny. Niedopuszczalna jest jakakolwiek personalna krytyku Autora.
- Recenzent powinien zwrócić uwagę Redakcji na wszelkie niepokojące sygnały świadczące o możliwym podobieństwie analizowanej pracy do innych tekstów o tej samej tematyce lub możliwych naruszeniach zasad etyki wydawniczej.