Proces recenzowania artykułów obowiązujący w procesie wydawniczym periodyku „MAZOWSZE Studia Regionalne”
- Proces recenzowania wspomaga Redakcję periodyku „MAZOWSZE Studia Regionalne” w podejmowaniu decyzji redakcyjnych, w tym dotyczących przyjęcia tekstu do publikacji bądź jego dyskwalifikacji.
- Każdy artykuł przesłany do Redakcji czasopisma jest poddawany procesowi recenzowania. Bibliografia oraz streszczenie (abstract) stanowią integralną część artykułu i są kierowane do recenzji.
- Przed wysłaniem do Recenzenta artykuł jest wstępnie weryfikowany przez system plagiat.pl pod względem autentyczności i oryginalności. W przypadku wykrycia plagiatu Redakcja powiadamia o zaistniałym fakcie zarówno przełożonych Autora, jak i twórcę wersji pierwotnej. W takiej sytuacji tekst nie jest poddawany recenzji.
- Każdy artykuł jest weryfikowany przez dwóch niezależnych Recenzentów.
- Redakcja wyłania Recenzenta posiadającego odpowiednią wiedzę fachową i doświadczenie, zgodne z zakresem tematycznym artykułu, w taki sposób, aby wykluczyć wystąpienie konfliktu interesów.
- Autor i Recenzent nie znają swojej tożsamości (double blind peer review).
- Recenzent może odmówić przygotowania opinii, jeśli uzna, że temat i problematyka tekstu nie są zgodne z jego kompetencjami i zainteresowaniami badawczymi, nie dysponuje wystarczającą ilością czasu na ocenę tekstu w terminie zaproponowanym przez Redakcję lub stwierdzi uzasadnione podejrzenie wystąpienia konfliktu interesów, wynikających z konkurencyjności, współpracy lub innych relacji o charakterze osobistym, finansowym lub zawodowym z Autorem tekstu lub instytucjami związanymi z jego powstaniem. W takim przypadku Redakcja decyduje o wyłonieniu kolejnego eksperta do recenzji.
- Autor i Recenzent nie kontaktują się ze sobą. Wszelka korespondencja pomiędzy Autorem a Recenzentem, jeśli wystąpi taka konieczność, odbywa się za pośrednictwem Redakcji.
- Recenzent zobowiązuje się do nieujawniania osobom nieupoważnionym żadnych informacji na temat recenzowanego artykułu.
- Recenzent nie może w żaden sposób wykorzystywać treści nieopublikowanego artykułu.
- Recenzja odnosi się jedynie do wartości naukowej tekstu, ma charakter obiektywny i bezstronny. Redakcja nie dopuszcza jakiejkolwiek personalnej krytyki Autora w recenzji.
- Recenzent powinien zwrócić uwagę Redakcji na wszelkie niepokojące sygnały świadczące o możliwym podobieństwie analizowanej pracy do innych tekstów o tej samej tematyce lub naruszeniu zasad etyki.
- Do weryfikacji tekstu wykorzystuje się ustandaryzowany arkusz recenzyjny, który kończy się wnioskiem o publikację lub odrzucenie tekstu. Artykuł ocenia się pod kątem następujących kryteriów oceny:
- walor poznawczy (oryginalność ujęcia, czy i w jakim zakresie praca stanowi nowe ujęcie problemu),
- ocena układu pracy (struktura, podział treści, kolejność rozdziałów),
- merytoryczna ocena pracy (cel, pytania badawcze/hipoteza, metody),
- ocena formalnej strony pracy (poprawność języka, opanowanie techniki pisania, tablice, wykresy),
- literatura (dobór i wykorzystanie).
- Recenzent może rekomendować:
- opublikowanie tekstu bez żadnych zmian,
- opublikowanie tekstu po wprowadzeniu drobnych korekt,
- wprowadzenie znaczących zmian oraz ponowną recenzję,
- odrzucenie artykułu.
- W przypadku recenzji warunkowej Redakcja może dopuścić artykuł do druku, jeśli Autor wprowadzi do tekstu korekty zaproponowane przez Recenzenta.
- W przypadku konieczności wprowadzenia do artykułu znaczących zmian, Autor dokonuje modyfikacji i tekst przekazywany jest ponownej recenzji, zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.
- Ostateczną decyzję dotyczącą publikacji tekstu podejmuje Redakcja periodyku „MAZOWSZE Studia Regionalne”.