Pojęcia i skróty

Podręczny słowniczek wyjaśniający pojęcia i skróty używane na stronie.

Pojęcie, skrótWyjaśnienie lub opis
AfiliacjaWskazanie jednostki naukowej jako miejsca realizacji badań naukowych, których wynik stanowi podstawę publikacji. Afiliacji dokonuje autor publikacji, umieszczając nazwę jednostki naukowej przy swoim imieniu i nazwisku w publikacji.
Anonimowe autorstwoZ języka angielskiego: ghostwriting lub ghost authorship – anonimowe autorstwo
Oznacza sytuację, w której artykuł został opracowany przez osobę lub instytucję niewymienione w tekście, np. artykuł został kupiony lub pominięto osobę, która miała istotny wkład w jego napisanie, np. poprzez zebranie bazy danych.
Autorstwo zwyczajoweZ języka angielskiego: guest authorship lub honorary authorship – autorstwo zwyczajowe
Sytuacja, w której jako autor lub współautor artykułu podana jest osoba, która nie miała żadnego wpływu na powstanie artykułu lub ten wpływ był znikomy.
COPEZ języka angielskiego: Committee on Publication Ethics (COPE), w tłumaczeniu na język polski: Komisja do spraw Etyki Wydawniczej
Organizacja założona w 1997 r. w Wielkiej Brytanii, zajmująca się doradztwem i edukacją w zakresie etyki wydawniczej.
DOIZ języka angielskiego: digital object identifier, DOI – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego
Identyfikator dokumentu elektronicznego, który nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
Double blind peer reviewZ języka angielskiego: double blind peer review – podwójnie ślepa recenzja
Jeden z rodzajów recenzji artykułów naukowych, w której Autor i Recenzent nie znają swoich tożsamości, co pozwala zapewnić bezstronność oraz rzetelność recenzji.
ISSNZ języka angielskiego: International Standard Serial Number, ISSN – międzynarodowy znormalizowany numer wydawnictwa ciągłego
Ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Oparty jest na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
MSRMazowsze Studia Regionalne – skrót od nazwy periodyku wydawanego przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie.
Open accessZ języka angielskiego: open access – wolny dostęp
Oznacza wolny, powszechny i trwały dostęp do dokumentów cyfrowych, głównie treści naukowych oraz edukacyjnych.
VariaZbiór różnorodnych tekstów, myśli lub notatek zebranych w publikacji.
Tabela z wyjaśnieniami skrótów i pojęć